Festiwal
4
5
6
09
2015
Warszawa
asamisimasa
kwadrofonik
ensemble garage
lutosławski piano duo
barbara kinga majewska
pękala / kordylasińska / pękala
Idea
W tym roku minie 10 lat naszej obecności na scenie muzycznej i kulturalnej. W tym czasie zataczaliśmy kręgi w muzyce world, czerpaliśmy inspiracje z folkloru, realizowaliśmy się we własnych aranżacjach muzyki klasycznej XX wieku. Nasze uszy skierowaliśmy również ku muzyce najnowszej, podejmując współpracę z najciekawszymi polskimi kompozytorami młodego pokolenia. Podsumowanie tej dekady zrodziło pomysł cyklu koncertów, na których – obok siebie – moglibyśmy zaprezentować artystów i zespoły kameralne, które specjalizują się na co dzień w wykonawstwie muzyki nowej. Długie dyskusje i miesiące pracy wielu osób przyniosły wreszcie efekt: z radością zapraszamy na pierwszą edycję Festiwalu Kwadrofonik!
Idea festiwalu to chęć spojrzenia na scenę muzyki współczesnej z perspektywy wykonawców. Doskonały warsztat techniczny i wierność kompozytorowi to jedno, a pomysł na stworzenie z koncertu niepowtarzalnego spektaklu to drugie. Wiele zespołó w poszukuje dziś oryginalnej formuły, idzie w stronę teatru i konceptu, wykorzystuje multimedia i performans, zaprasza do współpracy nie tylko kompozytorów, ale także reżyserów, twórców wideo. Tak właśnie działają zaproszeni przez nas goście: Ensemble Garage (Niemcy) i Asamisimasa (Norwegia). Drugi zespół wystąpi w Polsce po raz pierwszy.
Ensemble Garage przedstawi eksperyment koncertowy SOUND AND IMAGE, który stawia pytanie o percepcję muzyki, o to, co jest w niej rzeczywiste, a co zmyślone. Program POPULAR CONTEXTS Asamisimasy pokaże zaś, jak banalne dźwięki codziennego życia stają się tworzywem wyrafinowanej muzyki. Festiwal otworzy Kwadrofonik KONCERTEM PIEŚNI z udziałem wokalistki Barbary Kingi Majewskiej – spektaklem muzycznym, którego koncepcję dramaturgiczną stworzyła reżyserka Yulka Wilam. Na festiwalu wystąpią też Lutosławski Piano Duo i duet perkusyjny Pękala/Kordylasińska/Pękala. Pierwszy z nich przedstawi program FOR TWO PIANOS TUNED A QUARTER-TONE APART – hommage à minimal music z elementami mikrotonowości, drugi zaś zabierze słuchaczy na granice dźwięku wraz z programem AFTERSOUNDS.
Pokażemy, jak teatralność, performatywność muzyki i rozmaite koncepty rozwijane przez wykonawców tworzą nowe sposoby słuchania. Sprzyjać temu będą również niezwykłe miejsca koncertów – studia Polskiego Radia, współorganizatora wydarzenia. Poza znajomą salą Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego (S1), muzyki słuchać będziemy w rzadko dostępnych dla publiczności S2 i S3, zaś w S3, S7 i S8 zagoszczą projekty dla dzieci. Program tegorocznego festiwalu obejmuje bowiem nie tylko 5 koncertów, ale też warsztaty dla najmłodszych, a ponadto rozmowy z muzykami i dziennikarzami.
Zespół
- Organizator Festiwalu > Stowarzyszenie Kwadrofonik
- Pomysłodawca i gospodarz > Kwadrofonik: Emilia Sitarz, Bartek Wąsik, Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękala
- Kuratorka Festiwalu > Monika Pasiecznik
- Menedżerki Festiwalu > Katarzyna Renes, Agnieszka Bolecka
- Reżyser dźwięku > Robert Migas
- Promocja > Eliza Orzechowska
- Projekt graficzny > Justyna Kosińska / temperowka.pl
- Realizacja strony internetowej > Michał Pękala / simplercode.com
Kliknij tutaj by dowiedzieć się więcej o naszym zespole (kwadrofonik.com.pl/zespol).